21.11.2003 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V první skupině nebyla žádná kráva šílená

Z včera utracených 57 krav v asanačním podniku v Žichlínku nebyl zjištěn žádný další případ BSE. Do konce týdne má být utraceno téměř tři sta vrstevnic pozitivní 44 měsíců staré krávy ze Syřenova od Lomnice nad Popelkou. Další skupina přijde na řadu ke konci prosince a poslední pak počátkem příštího roku.

O datu a místě utrácení a vyšetřování 253 vrstevnic osmé krávy nemocné BSE, která se narodila 22. 1. 2000 ve Velkých Němčicích, zatím nebylo rozhodnuto. Lze říci, že Státní veterinární správa ČR hodlá v tomto případě postupovat obdobným způsobem, jako u sedmého případu – utrácet vybrané kusy postupně tak, aby se vysokobřezí krávy též mohly otelit.
Je pochopitelné, že někdo kritizuje utrácení vrstevnic nemocných krav, jde přece jen o poměrně velké množství zvířat. Proto také Státní veterinární správa postupuje tak, že toto množství rozděluje na delší časové období, právě i s ohledem na březost krav. Je však třeba si uvědomit, že tyto počty jsou tak velké proto, že u nás je chovaný dobytek většinou tzv. velkovýrobním způsobem. V zemích EU nejsou farmy většinou tak velké, proto kohorty vrstevnic nečítají tak mnoho. Každopádně je vhodné si uvědomit, že vycházíme při přijímání takovýchto opatření z platné legislativy, která zase vychází ze zkušeností evropských zemí, které mají s BSE neporovnatelně delší a větší zkušenosti než máme my (ve Velké Británii dosud přes 200 000 BSE krav, ve Francii přes 600 kusů, v Německu a Španělsku téměř 300, v Portugalsku přes 700, v Holandsku a Belgii k 60.
Je zřejmé, že v zemích EU platí nejpřísnější preventivní a ochranná opatření, a to nejen proti BSE. Souvisí to s hustotou chovů hospodářských zvířat i ohledem na bezpečnost spotřebitele. Nikdo nechce udělat chybu, která by se posléze mohla vymstít tak, jako tomu bylo na počátku devadesátých let v Evropě právě s BSE a s nebezpečím nové varianty Creutzfeldt Jakobovy nemoci. A naše republika postupuje stejně, jako ostatní členské země EU, v jejichž společenství se příští květen též octne.
Je pravděpodobné, že v budoucnu dojde ve vývoji diagnostických metod k pokroku a nebude nutné dobytek „zbytečně“ utrácet. Státní veterinární správa samozřejmě pochopitelně přivítá „šetrnější“ způsob vyšetření BSE, než je ten dnešní, který neumožňuje vyšetřit zvíře živé.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down