V prvním čtvrtletí vzrostla produkce masa a nákup mléka

Produkce masa v ČR meziročně vzrostla o 1,1 procenta a nákup mléka o 3,6 procenta. Ceny mléka a jatečných prasat klesly o více než jednu desetinu. Pouze u jatečného skotu byly ceny proti loňsku vyšší (Český statistický úřad, ČSÚ).

Loni po jedenácti letech poklesu vzrostla produkce masa o 0,8 procenta. Mléka vykoupeného od českých zemědělců přibylo meziročně o 1,3 procenta.
Za první čtvrtletí letošního roku činila celková produkce masa 108 907 tun. Výroba hovězího a telecího masa dosáhla 16 588 tun, tj. meziročně o 2,5 procenta více, výroba vepřového masa vzrostla o 0,7 procenta na 57 704 tun a výroba drůbežího masa o 1,1 procenta na 34 553 tun. Mlékárny získaly od tuzemských výrobců 600,23 milionu litrů mléka, tj. meziročně o 3,6 procenta více.
Ceny meziročně většinou poklesly. U zemědělských výrobců jatečných prasat se propadly o 14 procent a u výrobců jatečných kuřat o 0,5 procenta. Ceny mléka klesly proti loňsku o 10,5 procenta. Zvýšily se jen ceny výrobců jatečného skotu, o 2,2 procenta.
Bilance zahraničního obchodu byla pro české zemědělství kladná v obchodě se živými zvířaty i na trhu s mlékem. Záporná bilance, s převahou dovozu byla zaznamenána u masa.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *