V Rumunsku bude utrácena drůbež kvůli ptačí chřipce

Jde o první případ v Rumunsku, kdy byla nákaza zjištěna na drůbeží farmě.

Drůbež bude utracena v několika župách střední části země, kde byla ptačí chřipka potvrzena nebo existuje podezření na její výskyt. Utraceno bude především asi 350.000 kusů drůbeže na farmě Codlea.
Z této farmy byla už nelegálně prodaná drůbež do tří žup ve středním a východním Rumunsku. Veterinární úřady navíc oznámily, že zajistily téměř tři tuny kuřat, které by mohly být infikovány virem ptačí chřipky, v supermarketu ve městě Galati na východě země. Kuřata údajně dodala farma Codlea.
Rumunsko koncem dubna oznámilo, že se podařilo virus H5N1 v zemi zlikvidovat. V pátek však úřady zjistily nové ohnisko ptačí chřipky v obci Hurezu ve střední části země. V neděli státní veterinární úřad uvedl, že byl zjištěn virus H5N1 v obci Fagaras a také na drůbeží farmě Codlea.
Za rozšíření viru je zodpovědná farma Codlea, protože prodala nakažené slepice několika chovatelům ve Fagarasu a Hurezu.
Ministr zemědělství zakázal v celé zemi přepravu drůbeže a vyhlásil další bezpečnostní opatření. Ministr zdravotnictví Eugen Nicolaescu sdělil, že obyvatelé zasažených žup dostali lék Tamiflu, aby se předešlo nákaze člověka. Takový případ zatím nebyl v Rumunsku zjištěn.
Od 7. října 2005, kdy byl virus H5N1 potvrzen u drůbeže v deltě Dunaje, bylo zjištěno 56 ohnisek ptačí chřipky a přes 420.000 kusů drůbeže bylo utraceno.
Rumunsko, které již vynaložilo více než 15 milionů eur (450 milionů Kč) na boj proti ptačí chřipce, se obává dopadů epidemie na turistický ruch, který je podstatným zdrojem příjmů do státního rozpočtu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *