25.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Tisové na Orlickoústecku probíhá závěrečná sanace farmy zasažené ptačí chřipkou

Celkem uhynulo nebo bylo utraceno zhruba 7000 kusů drůbeže.

Pracovníci družstva s hasiči vymývali chovné haly teplou vodou s dezinfekčním roztokem. Dnes nastoupí specializovaná firma, která provede závěrečnou dezinfekci objektů. Vojáci z olomouckého záchranného praporu své působení v Tisové dnes ukončili a vrátili se na základnu. Na farmě armáda od čtvrtka zajišťovala mimo jiné provoz dezinfekčního koridoru. V sobotu byla do speciálně upravené silážní jámy uložena podestýlka, která byla zdrojem nákazy. Stoh slámy, z něhož podestýlka pocházela, hasiči spálili. V pátek byly utraceny všechny dosud živé krůty a asi 1000 kusů domácí drůbeže v Tisové.
Dosavadní laboratorní testy utracené domácí drůbeže a několika nalezených mrtvých ptáků z okolí Tisové i ze vzorků z okolních komerčních chovů drůbeže nebezpečný virus H5N1 neprokázaly. Pokud se od pondělí během následující třicetidenní lhůty žádný případ H5N1 neobjeví, vrátí se obec na konci července k normálnímu životu a farma i lidé si budou moci nakoupit novou drůbež. Již dnes bude zrušena policejní uzávěra obce.
O náhradu za vybitou drůbež mohou postižení chovatelé požádat do šesti týdnů od usmrcení zvířat. Náhrada, která je v řádu desítek korun za jeden kus, jim náleží ze zákona. Další náhradu by lidé v Tisové mohli dostat od Pardubického kraje, který bude o formě kompenzace jednat příští týden. Ptačí chřipka se v tuzemsku poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů, vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky. Nyní byl poprvé zasažen chov drůbeže.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down