23.07.2007 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Tisové, Noříně, Chocni, Netřebech, Zářecké Lhotě a v Loučkách bylo celkem utraceno 199 334 kusů drůbeže

Kromě krůt, brojlerů a rodičovských hejn nosnic z velkochovů bylo utraceno ještě 1868 kusů drůbeže od drobnochovatelů.

Všem drobnochovatelům v souladu s veterinární legislativou přísluší náhrada. V ohniscích výskytu probíhají dezinfekce provozů, v Tisové a Noříně již byly všechny práce spojené s vyklízením a desinfekcí ukončeny a v Chocni a Netřebech vyklízení a dezinfekce budou pokračovat ještě v příštích dnech. Bohužel je třeba uvést, že přestože je v ČR schváleno na 500 firem, které se zabývají dezinfekcí, dezinsekcí a deratizací, je těch, které jsou ochotné pracovat v ohnisku nákazy velmi málo. Všechny firmy mají potřebné vybavení a technické prostředky, přesto je problém zajistit, aby odpovídající práce probíhaly co nejrychleji.
Právě v souvislosti s nebezpečím ptačí chřipky věnuje nyní Státní veterinární správa ČR velkou pozornost všem úhynům drůbeže. Bohužel současná vedra mají na svědomí úhyny drůbeže způsobené přehřátím. Každoročně se s několika případy setkáváme, nejinak je tomu i letos. Ovšem letos s tím rozdílem, že všechny hromadné úhyny jsou vyšetřovány, zda nešlo o ptačí chřipku. Dosud se žádné podezření nepotvrdilo, ať už šlo o 2000 brojlerů v Písku, 800 krůt v Kuřimi, či 1000 brojlerů v Kardašově Řečici a v 800 brojlerů v Dobřenicích..

Nejčastěji trpí horkem drůbež těsně před vyskladněním na jatka, zejména v ranních hodinách, a je to způsobeno především nedostatečným větráním způsobeným výpadkem elektrického proudu. Proto lze doporučit, aby chovatelé počítali s náhradním zdrojem energie. Je potřeba myslet na to, aby drůbež měla dostatek napájecí čerstvé vody a je třeba počítat s možným náhradním větráním. Ovšem při otevření vrat nezapomenout na zabránění kontaktu s vnějším prostředím například sítěmi, či pletivem. Lze též ochlazovat pláště chovných hal mlžením vodou. A samozřejmě prostory nepřeplňovat.

V současné době orgány státního veterinárního dozoru kontrolují, jak jsou chovy zabezpečeny a Státní veterinární správa ČR opět (již na počátku léta tak učinila poprvé) upozorňuje na to, že při současných vysokých teplotách je nutné počítat se zvýšenými riziky.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down