V zemědělství se sníží tržby

Letošní rok nebude podle zemědělců zřejmě tak úspěšný jako předchozí dva roky. Zatímco v letech 2013 a 2014 překonaly tržby za rozhodující agrární komodity hranici 90 miliard korun, letos budou pravděpodobně o pět miliard korun nižší kvůli nízkým výkupním cenám mléka a obilí.

Výkupní cena mléka již několik měsíců klesá. Podle ministerstva zemědělství obdrželi zemědělci v květnu 7,86 koruny za litr syrového mléka. Kvůli levným dovozům způsobeným přebytkem mléka na trhu mají mlékárny potíže při prodeji svých produktů na český trh. Další pokles ceny může být příčinou exportu mléka do zahraničí, hlavně do německých mlékáren. Pokles tržeb se bude týkat i jatečných prasat. Letošní úroda bude letos zřejmě nižší, přičemž za situaci může i sucho, které některé části republiky dlouhodobě trápí. Úrodu zřejmě poškodí i nynější vlna veder.

Podle Českého statistického úřadu vzrostl loni meziročně zisk českého zemědělství téměř o 40 procent na 22,9 miliardy korun. Zemědělci loni získali dotace z evropských fondů a národních zdrojů ve výši 32,9 miliardy korun.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *