19.10.2010 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V zemích EU zaregistrovali ilegální dovozy koní z Rumunska

Koně byli pozitivní na EIA

O záchytu nemocných koní v Evropě jsme informovali již 15. 9. 2010. Nyní se ukazuje, že rumunští koně ilegálně dovezení či s falešnými certifikáty putovali zřejmě přes Maďarsko a Rakousko do Německa, dále do Francie, Belgie, Holandska a Velké Británie.
V Německu bylo dosud potvrzeno 15 pozitivních případů a zatím dohledáno z Rumunska dovezených 111 koní bez platných osvědčení nebo se zfalšovanými doklady. Ve Francii se došetřují přesuny kolem 200 koní dovezených přímo z Rumunska, popřípadě z Belgie. Bylo zde zaznamenáno 5 ohnisek výskytu infekční anémie koní. Ze 6 koní transportovaných z Holandska do Velké Británie byla infekční anémie diagnostikována u dvou koní.
Jaký tato fakta mohou mít dopad na české chovy koní? Několikerý, proto Státní veterinární správa ČR upozorňuje všechny chovatele koní, aby si dali pozor při nákupu koní, zejména ze zahraničí, a to na patřičnou dokumentaci a zdravotní vyšetření. Mají-li jakoukoli pochybnost o původu, udělají nejlépe, nechají-li si koně na infekční anémii vyšetřit.
Nejbližší výskyt infekční anémie koní zaznamenali v Bavorsku – 8 případů, které byly prokázány v září. Proto by si měli koně nechat vyšetřit ti, kdo se v září se svými koňmi pohybovali v Bavorsku, ale i v Hesensku, Severním Porýní Vestfálsku, či Porýní. Poslední případy nákazy byly na těchto územích zjištěny od 2. 9. do 15. 9. Nákaza je snadno přenosná kontaktem s nemocným zvířetem.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down