01.10.2002 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinace divokých zvířat proti vzteklině začala

Podzimní letecká vakcinace divokých zvířat proti vzteklině probíhá už od soboty na území čtyř okresů Jihočeského kraje a kraje Vysočina. Použití letadel umožňuje dostat návnadu i do míst, kam ji není možné položit ručně uvedl ČTK František Mátl z Okresní veterinární správy v Jihlavě.

Vakcína se z letadla vyhazuje zhruba ve dvouvteřinových intervalech. Za hodinu letu je podle Zdeňka Kölbla z jihlavského letiště v Henčově možné položit vakcínu zhruba na 90 čtverečních kilometrech území. Podle Františka Mátla je letecká vakcinace účinnější. Lišky při ní loni sežraly 98 procent vakcín, při ručním kladení jen tři čtvrtiny. Kladení návnad ze zákona skončí tehdy, když se na daném území nebezpečné onemocnění neprokáže tři roky.
Vzteklinu se daří na našem území v posledních několika letech úspěšně tlumit. Podle slov vedoucího oddělení ochrany zvířat ministerstva zemědělství Josefa Vitáska vloni laboratoře potvrdily vzteklinu u 35 zvířat, což je nejméně od roku 1989. Nejvíce nakažených bylo lišek, téměř 30.
Na vakcinaci proti vzteklině stát ročně vynaloží kolem 30 miliónů korun. V celé republice se letos letecky očkuje ve 29 okresech, což je o 12 více než loni v září. Ze zhruba 1,2 miliónu návnad bude téměř 700.000 rozmístěno letecky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down