11.04.2006 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinace lišek proti vzteklině byla zahájena

Přes 800 tisíc návnad bude rozmístěno z letadla v 31 okresech ČR.

Celkově bude ošetřena plocha o téměř 32 tisících kilometrů čtverečních. Zvláštní pozornost bude věnována pohraničí, protože ČR patří na rozdíl od všech okolních zemí mezi země vztekliny prosté. Tento status byl ČR přidělen Mezinárodním úřadem pro ochranu zvířat (O.I.E.) téměř před dvěma lety. Veterinární lékaři navýšili počet dávek v hraničních oblastech z 20 kusů na kilometr čtvereční na 30 a navíc návnady rozmístí i na 6400 kilometrech čtverečních za hranicemi. Poslední lišku nakaženou vzteklinou zastřelil v dubnu r. 2002 myslivec na Trutnovsku.
Vakcína je rozmísťována převážně letecky, využívají se k tomu letiště ve Vyškově, Mošnově, Hradci Králové a Roudnici nad Labem. Na Moravě již vakcinace začala, v Libereckém kraji bude aplikována po Velikonocích na Liberecku, Jablonecku, Semilsku i Českolipsku. Celkem bude v regionu shozeno 100.000 dávek, o pětinu více než vloni.
Vakcinace lišek proti vzteklině, která se provádí pravidelně i na podzim, začala v roce 1989. Většinu vakcín tehdy roznášeli myslivci. Nyní se většina návnad rozmísťuje letecky a ručně se kladou jen v parcích, například na Ostravsku. Preventivní opatření přijde ročně zhruba na 30 milionů. Návnady jsou z rybí moučky a tuku, mají okrouhlý tvar o průměru 3,5 cm a výšce 1,7 cm, hnědozelenou barvu a silně zapáchá rybinou. Uvnitř je zalisována ampule s očkovací látkou, která je sice pro člověka i ostatní živočichy neškodná, nelze ale vyloučit minimální riziko při přímém styku vakcinačního viru se sliznicí. Pokud se očkovací látka dostane do oka, úst nebo do čerstvého poranění, je nutné vyhledat lékaře.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down