07.10.2008 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinace proti bluetongue probíhá podle plánu

MZ ČR schválilo vakcinaci proti BT pro rok 2009, ve výběrovém řízení bude vybrán dodavatel vakcíny.

K pátku 3. října bylo proti katarální horečce ovcí vakcinováno více než 80 % přežvýkavců v ČR. To znamená téměř milion sto tisíc krav, pak 154 tisíc ovcí a 17 tisíc koz. Nyní již probíhá revakcinace těch zvířat, která byla očkována proti katarální horečce ovcí mezi prvními. Revakcinováno bylo již přes 316 tisíc krav, přes 35 tisíc ovcí a 3, 5 tisíce koz.
V příštím roce budeme proti katarální horečce opět vakcinovat, stejně jako v ostatních členských zemích EU. Ministerstvo zemědělství ČR schválilo vakcinaci proti BT pro rok 2009, slíbilo vyčlenit prostředky a opět ve výběrovém řízení bude vybrán dodavatel vakcíny. Podmínkou bude, aby bylo možné použít jen jednu vakcínu navozující imunitu minimálně na12 měsíců.

Aby byl boj proti blutengue účinný, je třeba, aby vakcinace probíhala alespoň tři roky po sobě. Toto stanovisko zaznělo též na zářijovém regionálním zasedání OIE (Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat), které se uskutečnilo v Lotyšsku. Zde bylo rovněž jasně konstatováno, že vakcinace, monitoring a kontrola nad přesuny jsou základními kroky k zamezení cirkulace viru v prostředí. Rovněž tak jsou vakcinovaná zvířata považovaná z hlediska obchodování za zvířata bezpečná, která nepředstavují riziko pro další šíření nákazy.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down