15.10.2008 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinace proti bluetongue

V ČR proběhla vakcinace všech hospodářských zvířat.

Všechna hospodářská zvířata v ČR - skot, ovce, kozy byla k 10. říjnu vakcinována proti bluetongue. Celkem bylo vakcinováno 1 143 786 kusů skotu a již prakticky polovina, tj. 647 591 byla revakcinována. S ovcemi to je podobné, očkováno bylo 167 628 a přeočkováno 82 685 zvířat; koz bylo vakcinováno 19 354 kusů a revakcinováno 7 731 kusů.

Tato první velká celostátní akce po roce 1989 ukázala, že systém státního veterinárního dozoru a spolupráce se soukromými veterinárními lékaři funguje. Celá akce závisela na logistice – organizačním zajištění, které bylo na Státní veterinární správě ČR, krajských veterinárních správách, a - na těch, kdo vakcinaci budou fyzicky provádět – veterinárních lékařích. Samozřejmě je nutné zmínit i spolupráci s chovateli, vždyť vakcinace proti katarální horečce byla v jejich zájmu. A Ministerstvo zemědělství provedlo výběr dodavatele vakcíny a podílelo se na zajištění financí, aby vakcinaci chovatelé nemuseli hradit.

V následujících týdnech se ještě budou vakcinovat ta zvířata, na která chovatelé, zpravidla s technických a organizačních důvodů, požádali o výjimku. Půjde zhruba o sto tisíc kusů skotu a několik tisíc ovcí a koz.

Aby byla vakcinace proti bluetongue účinná, je nutné ji provádět tři roky po sobě. Vyplývá to i ze stanoviska odborných orgánů EU. Proto Ministerstvo zemědělství ČR rozhodlo, že vakcinace proběhne v příštím roce opět na celém území ČR. Na tuto vakcinaci se již podařilo získat i finanční podporu z EU.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down