05.02.2021 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinace proti „covidu“ se týká lidí, ne psů a koček

Podle Komory veterinárních lékařů je riziko nákazy od domácích zvířat pouze hypotetické. A navíc je zatím dost problémů s vakcinováním lidí.

Možná leckdo zaznamenal v médiích zprávu s titulkem: „Očkovat bude třeba i domácí mazlíčky, upozorňují experti.“ Z jakého zdroje či studie tuto informaci načerpal australský časopis The Daily Telegraph není uvedeno.

Je nutné zdůraznit, že dosud neexistují žádné potvrzené případy přenosu viru SARS-CoV-2  na člověka z domácích zvířat, tedy psů, koček, drobných savců apod. Byly však evidovány případy opačného přenosu, tedy z člověka na zvířata, několik případů u koček, které jsou vůči koronavirům obecně vnímavější a pak na kožešinových farmách z ošetřovatelů na norky. K dnešnímu dni jsou popsány pouze dva případy, kdy se člověk pravděpodobně nakazil od norka na kožešinové farmě, avšak šlo opět o situaci, kdy byli nejprve nakaženi norci od svých ošetřovatelů.

 

Komora veterinárních lékařů proto považuje za důležité uklidnit chovatele domácích zvířat: Při dodržování základních hygienických pravidel od domácích  mazlíčků opravdu žádné riziko nehrozí. O vakcinaci domácích zvířat proti novému koronaviru není zatím třeba ani uvažovat. Ale ani v této době by se nemělo zapomínat na vakcinace jiné, pro domácí zvířata nezbytné či povinné, jako je třeba očkování proti vzteklině.

 

Josef Duben

PR KVL*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down