25.04.2008 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinace proti katarální horečce ovcí

SVS povolí jednotlivým zájemcům očkovat skot proti katarální horečce již nyní, tedy před plošným očkováním plánovaným na konec léta.

Dosud se očkovat ovce nesmí, povolení je určeno pouze pro ty, kteří chtějí skot vyvážet. Vakcínu si zájemci musejí sehnat v zahraničí, v České republice se nevyrábí. Hradit si ji budou sami. ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Výběrové řízení na dodavatele vakcíny pro plošné očkování pořádá ministerstvo zemědělství. Podle Ing. Dubna se řízení v současnosti organizuje, očkování začne pravděpodobně na konci léta. Podle chovatelů už ale bude pozdě, neboť hmyz, který nemoc přenáší, se líhne v těchto dnech.
V ČR se bude očkovat asi 1,2 milionu kusů zvířat, jedna dávka stojí 20 až 30 korun. První dávku zaplatí Evropská unie, náklady na přeočkování uhradí státní rozpočet.
Kvůli šíření nákazy Evropská komise v únoru rozhodla o plošné vakcinaci v postižených státech. Ve Francii a Německu se již vakcinuje, v Británii se chystají na vakcinaci příští měsíc.
Do ČR byla nákaza zavlečena v loňském roce z Bavorska, doposud byly diagnostikovány dva případy nákazy.
Katarální horečka ovcí je typická pro jižní teplejší oblasti, v Evropě se vyskytla poprvé loni, kdy první ohniska nákazy hlásily Nizozemsko, Belgie a Německo. Nákazy postihuje zejména ovce a kozy, pro které může být i smrtelná, ale také skot, u něhož jsou projevy mírnější. Nezpůsobuje hromadné úhyny a postižené chovy se nevybíjejí. Škody plynou hlavně z nižších přírůstků a poklesu produkce mléka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down