06.01.2009 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinace proti katarální horečce ovcí je povinná

SVS ČR nařizuje formou mimořádných veterinárních opatření od 1. 1. 2009 podmínky, které musejí chovatelé dodržet

Provakcinovanost by měla zajistit chráněnost našich stád a vést k zastavení cirkulace viru v prostředí. Aby byla vakcinace proti katarální horečce ovcí účinná, musí probíhat očkování skotu, ovcí a koz alespoň tři roky. Proto Státní veterinární správa ČR nařizuje formou mimořádných veterinárních opatření od 1. 1. 2009 podmínky, které musejí chovatelé dodržet.

1) Ti chovatelé, kterým krajské veterinární správy povolily výjimku z nařízení ze 4. 8. 2008, musejí „doočkovat“ svá zvířata nejpozději do 18. ledna 2009. Vakcinaci budou provádět opět soukromí veterinární lékaři, kteří mají smlouvu s krajskou veterinární správou. O provedení vakcinace musí samozřejmě vést záznam chovatel, a stejně tak i soukromý veterinární lékař, který ji provede. Při přemístění očkovaných zvířat musí informovat příjemce o datu vakcinace a o použité očkovací látce.

2) Vyhlášené mimořádné veterinární opatření umožňuje těm chovatelům, kteří hodlají po 19. lednu 2009 obchodovat se zvířaty v rámci EU či mimo ni, provést nouzové očkování proti viru katarální horečky. Podmínky jsou stejné, jako byly v roce 2008. Opět lze použít vakcínu ZULVAC® 8 Bovis pro skot a ZULVAC® 8 Ovis pro ovce a kozy.

Tyto podmínky zmíněné v mimořádném veterinárním opatření lze v plném znění spatřit jednak na úřední desce Ministerstva zemědělství ČR a na webových stránkách Státní veterinární správy, popřípadě na stránkách Českého rozhlasu. Za den vyhlášení se považuje den vyvěšení na úřední desce MZe a platí od 1. 1. 2009.

Při této příležitosti považujeme za vhodné uvést, že v roce 2009 se počítá opět s celoplošnou vakcinací skotu, ovcí a koz proti katarální horečce ovcí.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down