20.07.2012 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinace proti katarální horečce ovcí

Změna vyhlášky o opatřeních pro předcházení a zdolávání nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka

V neděli 1. července nabyla účinnosti vyhláška, která vyšla v květnu ve Sbírce zákonů pod číslem 299/2012 Sb. Tento předpis mění vyhlášku č. 299/2003 Sb., o opatřeních pro předcházení a zdolávání nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka.
Do našeho právního řádu je tak vložena nedávná úprava jedné ze směrnic Evropského parlamentu a Rady týkající se očkování proti katarální horečce ovcí. Vyhláška v souladu s touto směrnicí aktualizuje nynější pravidla očkování tak, aby odpovídala nejnovějšímu technologickému vývoji v oblasti výroby očkovacích látek.
Katarální horečka ovcí je nákaza, která postihuje přežvýkavce (např. skot, ovce a kozy). Je přenášena hmyzem, který virus předává z jednoho zvířete na druhé. Její výskyt a šíření jsou tak do velké míry ovlivněny přírodními podmínkami prostředí. Ačkoli až do konce 90. let 20. století byla nákaza na území EU považována za exotickou, počátkem tohoto století bylo zaznamenáno několik vln epidemie nákazy, které vedly k významným ztrátám z hlediska nemocnosti, úmrtnosti a narušení obchodu s živými zvířaty.
Cílem vyhlášky je efektivně tlumit a minimalizovat šíření viru katarální horečky ovcí a snížit náklady, které pro zemědělský sektor tato nákaza představuje.
Předpis v souladu s příslušnou směrnicí zavádí pružnější pravidla očkování tím, že umožňuje Státní veterinární správě v případě potřeby povolit očkování proti katarální horečce ovcí i mimo uzavřené ochranné pásmo, a to z preventivních důvodů. Uvedené opatření umožní omezit riziko toho, aby se území ocitlo v uzavřeném pásmu, ve kterém platí přísnější pravidla, zejména je omezen obchod se zvířaty.
Zdroj:www.eagri.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down