05.02.2018 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinace v útulcích a velkých skupinách zvířat

V posledních dvou dekádách se periodicky objevují obnovované guidelines pro vakcinaci psů a koček vytvářené různými veterinárními organizacemi. Publikované guidelines a učebnice doporučují, aby u koček, koťat, psů i štěňat proběhla vakcinace ihned po vstupu do útulku.

Velikost populace, hustota a nestabilita jsou již dlouho známy jako zásadní faktory ovlivňující riziko nakažení infekční chorobou. Je tak nasnadě, že v útulcích a ve velkým skupinách zvířat jsou nutné speciální postupy při očkování. Ve spoustě útulků se vyskytují velké a rychle se měnící skupiny zvířat různě náchylných k onemocnění. Ne vždy jsou ale podmínky chovu ideální. V takových zařízeních je nesmírně obtížné omezovat výskyt nakažlivých chorob. Důležitou roli tak hrají vakcíny: snižují morbiditu a mortalitu jednotlivých zvířat a současně minimalizovat výskyt onemocnění, což umožňuje útulkům plnit jejich funkci. Tato práce se zaměřuje na použití vakcín ve velkých skupinách zvířat, zejména v útulcích. Jsou zmiňovány pouze vakcíny, které mají schopnost zabránit nakažlivým onemocněním nebo alespoň zmírnit jejich průběh.*

SQUIRES, R.A. Vaccines in shelters and group settings. Vet Clin North Am Small Anim Pract 2017; https://doi.org/10.1016/j.cvsm.2017.10.006 (article in press).

Bližší informace najdete v únorovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down