24.04.2008 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelaři dostanou finanční podporu

MZe bude podporovat profesionalizaci včelařů obvyklou ve vyspělých zemích Evropské unie.

Příčinou zvýšeného úhynu včelstvech v ČR byly náročné klimatické podmínky způsobené vyšší průměrnou teplotou v zimních měsících.
Pětadvacetimilionová podpora včelařům, které vinou rozšíření varoázy způsobené nepříznivými klimatickými podmínkami nejvíce postihl úhyn včelstev, musí být rychlá a adresná. Včelaři by neměli s obnovou včelstev váhat. Uvedl to ministr zemědělství Petr Gandalovič v průběhu jednání se zástupci Českého svazu včelařů, které proběhlo v Poslanecké sněmovně. Podle něj je důležité, že se podařilo prosadit zvýšení podpory do sektoru rychle.
„Byli jsme si vědomi kritické situace v odvětví včelařství. Proto jsem rád, že kabinet v pondělí schválil náš návrh navýšit podporu o 25 milionů korun z rezerv ministerstva zemědělství. Způsob podpory, který jsme zvolili, je oproti alternativním návrhům jednodušší a rychlejší. Včelaři se proto nemusí obávat hrozících ztrát, peníze na obnovu včelstev dostanou včas,“ řekl Gandalovič.
Podle zdrojů ministerstva zemědělství došlo k úhynu více než 61 tisíc včelstev.
Podle ministra je třeba do budoucna třeba klást vyšší důraz na prevenci. „Je nutné naučit se podobným situacím předcházet, aplikovat léčebné kroky. K úhynu včelstev v letošním roce v České republice došlo i přes to, že finanční podpory směřující do včelařství z rozpočtu ministerstva a ze zdrojů EU jsou vysoké, na rok 2008 byla pro sektor včelařství vymezena celková částka přesahující 141 milionů korun,“ upozornil ministr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down