Včelaři získají dotace na podporu chovů

V letošním roce obdrželi včelaři více než 64,5 milionu korun na podporu svých chovů. V příštím roce by měli získat přibližně stejnou částku (Státní zemědělský intervenční fond, SZIF).

Polovina finančního obnosu bude vyplacena z českého rozpočtu, druhá polovina z fondů Evropské unie. Podle Českého svazu včelařů požádalo letos o dotaci 50 300 včelařů, kteří vlastní 590 000 včelstev. I přes zimní úhyny včelstev by letos nemělo být málo medu. Letošní rok byl pro včelaře nadprůměrný, ale vzhledem k loňským úhynům mohl být na med i bohatší.

Včelaři dělali ze včel tzv. oddělky, čímž navyšovali svůj počet včelstev, nebo je prodávali svým, úhynem postiženým, kolegům. Podle posledního monitoringu mezinárodní asociace COLOSS nepřežila letošní zimu v Česku pětina včelstev. Více než třetinu včelstev postihla varroóza.
V posledních dvou letech podle svazu včelařů přibylo, každým rokem zhruba o 1500. V loňském září vlastnili včelaři 604000 včelstev. Produkce medu u nás loni klesla, meziročně asi o 11 procent na 7162 tun. Tmavý lesní med se v důsledku počasí téměř vůbec neurodil a nahradil jej světlý květový med.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *