09.12.2010 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelaři získají dotace ze státního rozpočtu a EU

Počet včelstev klesl v některých zemích EU až o 50 procent

V porovnání s letošním rokem vzroste podpora českým včelařům, v letech 2011 až 2013. Dotaci je možné využít např. na obnovu včelstev, nákup přístrojů a zařízení, opatření proti varroáze aj.
Letos je v rozpočtu schváleno čerpání 27,7 milionu korun, stejný podíl získají včelaři z unijního rozpočtu. V příštím roce by se dotace od státu měly zvýšit na 33 milionů korun, v roce 2012 dále na 34 milionů, v roce 2013 pak na 34,75 milionu Kč.
Program nově podpoří také začínající včelaře, kteří si z dotací mohou pořídit nové úly.
Počátkem července Evropská komise schválila program na propagaci medu, který má celkovou hodnotu přes jeden milion eur (zhruba 25 milionů Kč). Z unijních peněz na něj ČSV získá polovinu.
Počty včel ve světě v posledních letech rapidně klesají, v některých zemích EU klesl počet včelstev až o 50 procent. K záchraně evropských včelstev, která jsou ohrožována klimatickými změnami, pesticidy a novými nákazami, opakovaně vyzval i Evropský parlament. Tři čtvrtiny potravinové produkce v EU jsou závislé na včelách a čtyři z pěti zelenin vypěstovaných v Evropě jsou závislé na opylování.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down