27.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelstva v Olomouckém kraji likviduje mor

Je nahlášeno již 17 ohnisek nákazy.

Zvýšený výskyt případů moru včelího plodu v Olomouckém kraji hlásí veterinární lékaři místní Krajské veterinární správy (KVS).
Pro včelaře znamená prokázání nákazy pohromu. Všechna včelstva musejí utratit a veškeré pomůcky a vybavení spálit. Mnozí včelaři zvažují, že s chovem skončí. Ohniska nákazy zjistili veterinární lékaři zejména na Prostějovsku, Zábřežsku, v Domašově nad Bystřicí, Šternberku a Loučanech. Nákazy je zatím ušetřeno jen Přerovsko a Jesenicko. Nákaza se v Olomouckém kraji stále opakuje. Zřejmě nejhorší situace v celé republice je na Prostějovsku. Až do letošního roku se podle platné metodiky likvidovala jen nemocná včelstva, což už asi tři týdny neplatí. V chovu, kde se zjistí nákaza, musí se utratit i zdravá včelstva. Novinkou je také to, že včelař, který zrušil chov kvůli nákaze, může po uplynutí tří měsíců založit nový. Dřív musel rok čekat.
Včelaři, kteří nyní chovy likvidují, mají nárok na odškodné. Žádost musí podat na ministerstvu zemědělství nejpozději do šesti týdnů od zjištění nákazy. Mnoho včelařů je však vzhledem ke svému věku rozhodnuto s chovem dál nepokračovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down