07.02.2007 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve VB uhynulo více než 2600 kusů drůbeže nakažené virem H5N1

Ve Velké Británii se prověřuje možný přenos ptačí chřipky na člověka.

Minulý týden uhynulo na farmě v Lowestoftu, ležící asi 200 kilometrů severovýchodně od Londýna, více než 2600 kusů drůbeže nakažené virem H5N1. Britské úřady nechaly následně vybít celý chov čítající přibližně 160.000 krůt, preventivně očkovat všechny osoby, které přišly do styku s nemocným ptactvem, a kolem místa výskytu nákazy vyhlásily bezpečnostní zónu o průměru tři kilometry, do níž smějí lidé vstupovat jen s povolením úřadů.
Odborníci ze Mezinárodního úřadu pro ochranu zvířat (OIE) potvrdili, že virus je identický s virem, který byl v lednu zjištěn v Maďarsku.
Do jedné z britských nemocnic byl na pozorování přijat veterinární lékař s plicní infekcí, který přišel do kontaktu s drůbeží na krůtí farmě v britském hrabství Suffolk, kde byla minulý týden zjištěna ptačí chřipka. Veterinární lékař byl zaměstnancem státní veterinární správy a v nemocnici se podrobil preventivním lékařským testům. Po celou dobu pobytu v zasažených místech měl na sobě ochranný oděv.
Ve světě se virem H5N1 infikovalo přes 260 osob, přes 160 z nich nákaze podlehlo. Nejvíce obětí pochází z Asie, kde byl virus v roce 2003 poprvé objeven. Do Evropy byla ptačí chřipka zavlečena na podzim r. 2005, žádnou lidskou oběť si zde zatím nevyžádala.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down