12.09.2012 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve většině černých čajů jsou zbytky nebezpečných pesticidů

Většina černých porcovaných čajů prodávaných v tuzemských obchodech obsahuje zbytky pesticidů, které mohou mít negativní vliv na lidské zdraví. V jednom čaji obsah pesticidů mnohonásobně překročil povolené normy.

 Bylo vyšetřeno 17 značek porcovaného černého čaje, zbytky pesticidů byly prokázány ve 13 z nich.

Ve výrobku aro/Černý čaj porcovaný, který má datum minimální trvanlivosti 5. března 2014, byla naměřena nadlimitní hodnota pesticidu imidaclopridu. Maximální evropský limit této látky užívané proti hmyzím škůdcům činí 0,05 miligramu na jeden kilogram. Analýzy odborníků společnosti dTest odhalily 0,121 miligramu na kilogram.
Výrobek aro/Černý čaj porcovaný měly v nabídce velkoobchody Makro. Tento čaj byl okamžitě stažen z prodeje a s dodavatelem byla ukončena spolupráce. Zároveň jsou žádáni všichni zákazníci, kteří si zmíněný čaj zakoupili, aby jej vrátili zpět na jakékoliv pobočce velkoobchodního řetězce Makro. Bude jim vrácena plná cena výrobku.
Při laboratorním testu složení sledovali odborníci 256 druhů pesticidů, které se mohou v čajích vyskytovat. Naměřené hodnoty u většiny testovaných výrobků se pohybovaly pod stanovenými maximálními limity. Některé čaje ale obsahovaly zbytky několika druhů pesticidů. Například v čaji Teekane Ranní šálek s minimální trvanlivostí do 2. listopadu 2015 jich nalezli sedm, z toho insekticid acephate se již blížil maximálnímu limitu.
Pesticidy se používají především pro hubení rostlinných a živočišných škůdců. Slouží ale také k ochraně rostlin, skladových zásob, technických produktů, bytů, domů, výrobních závodů nebo i zvířat a člověka. Na člověka však mohou mít negativní vliv. Laboratorní studie naznačují, že pesticidy používané v zemích Evropské unie mohou mít toxický vliv na vývoj nervové soustavy. Pesticidy také mohou zvýšit riziko vzniku leukémie u dětí a řada z nich má schopnost narušit hormonální systém člověka i živočichů.
Zdroj: www.seznam.cz
 
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down