07.10.2009 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Zlínském kraji nižší produkce masa

Do České republiky se dováží až 50 procent masa

Zemědělské podniky ze Zlínského kraje meziročně snížily za prvních osm měsíců letošního roku produkci masa. Bez drůbežího jej vyrobily 8692 tun, což je o 10,9 procenta méně než za stejné období vloni. Produkce masa klesla kromě Vysočiny a Moravskoslezského kraje v celé České republice, a to o 9,4 procenta.
Na poklesu celkové výroby masa ve Zlínském kraji se negativně projevilo zejména snížení produkce vepřového jako hlavní komodity regionu. Od ledna do konce srpna jej zemědělské podniky vyprodukovaly 5431 tun, což představuje meziroční pokles o 19,3 procenta. Naopak výroba hovězího a telecího masa se v regionu do srpna zvýšila o 7,8 procenta na 3253 tun.
Stavy prasat zemědělci z regionu snižují již delší dobu. Podle informací statistiků jich farmáři ve Zlínském kraji na začátku letošního dubna chovali 54.527, což je téměř o polovinu méně než před rokem. Pokles produkce vepřového masa souvisí podle odborníků s tím, že zemědělců se jeho výroba nevyplácí. Může za to především dovoz ze zahraničí i nízké výkupní ceny. Farmáři se tak dostávají do ztráty, kterou řada z nich nemůže kompenzovat jinou zemědělskou činností.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down