04.02.2003 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vědci našli aktivátor nádorů

Objev vědců londýnské Brunelovy univerzity přinesl novou naději na léčení nejrozšířenějších druhů rakoviny. Jde o genetický aktivátor, který řídí enzym telomerázu, a ovlivňuje tak dělení rakovinových buněk. Výsledky výzkumu zveřejnil časopis Cancer Research.

Telomeráza působí v 85 - 90 procentech případů rakoviny. Lék, který by blokoval její produkci, by tedy mohl být účinný proti různým druhům nádorů. Ve zdravých buňkách je gen pevně sbalen a aktivátor na tvorbu enzymu nepůsobí. Britští a švýcarští experti nyní zjistili, že rakovinné buňky působí na gen tak, že začne uvolňovat telomerázu a ta pak umožňuje neomezené množení buněk. „Objev působení aktivátoru je velmi důležitý. Víme, že bude třeba nemocným aplikovat léky pro zachování svinutého genu,“ uvedl profesor Robert Newbold z londýnské univerzity.
Newbold a pracovníci výzkumného institutu ve švýcarském Lausanne laboratorně zastavili působení telomerázy v rakovinových buňkách přidáním genů normálních buněk. „Dokázali jsme, že když k těmto genům přidáme geny normálních buněk, působí na ně jako brzda a uchovají je v sevřené podobě,“ říká Newbold. „Víme, že když zastavíme působení telomerázy v rakovinových buňkách, přestanou se dělit. Otázka je, jak je zastavit,“ dodává. Newbold se nyní snaží spolupracovat z nejrůznějšími výzkumnými ústavy a farmaceutickými společnostmi při hledání takových léků.
Zdroj: Právo

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down