15.04.2003 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vědci zmapovali lidský genom

O dva roky dříve, než se předpokládalo, se mezinárodnímu týmu vědců podařilo zmapovat lidský genom. Bádání nad genetickým kódem tedy trvalo od objevení genů v roce 1866 přes sto let.

Podle profesora Allana Bradleyho, ředitele britské organizace Wellcome Trust Sanger Institute, která se bádání účastnila, je rozluštění posloupnosti lidského genomu důležitým krokem při výzkumu ve zdravotnictví. Genom, který má asi tři miliardy znaků, umožní vědcům prozkoumat vše, co je geneticky předurčeno v lidských životech. Lékaři budou schopni identifikovat například geny, které se váží ke složitým onemocněním, jako je rakovina, cukrovka či ekzém.
„Zveřejňujeme náčrt genové sekvence, abychom s ní co nejrychleji seznámili vědeckou obec. Je to podklad, s nímž je možno dále pracovat a z něhož lze vyjít," prohlásila Jane Rogersová, vedoucí vědeckého týmu Sanger Institute. Přečtení sekvence genomu povede k vývoji farmaceutického průmyslu a biomedicíny. Prvními praktickými výsledky budou také nové léčebné postupy, uzpůsobování léků individuálnímu genetickému profilu pacienta a včasnější diagnostikování chorob.
Zdroj: Právo

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down