25.03.2013 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vejce jsou v ČR před Velikonocemi levnější než loni

Drůbežáři viní z prudkého nárůstu cen vajec počátkem loňského roku především obchodní řetězce. V souvislosti s nedostatkem vajec na trhu zneužily obchodní řetězce situaci a neúměrně zvýšily své marže.

Ceny vajec, které u nás loni na jaře zejména v důsledku nové evropské směrnice vzrostly až o sto procent, jsou před letošními Velikonocemi až o desítky procent nižší než před rokem. Zatímco loni týden před Velikonoci prodávali chovatelé vejce obchodníkům v průměru za zhruba 3,50 Kč, začátkem letošního března to bylo za necelé dvě koruny, tedy o více než 40 procent méně (ČSÚ, Český statistický úřad).

V ČR se převážně chovají plemena slepic, která snáší vejce s hnědou skořápkou. Bílá vejce jsou vzácná i v ostatních státech Evropské unie. Profesionální chovatelé upřednostňují slepice nesoucí hnědá vejce, protože bílá vejce mají nižší výnosy a skořápku náchylnější k prasknutí. Češi preferují tuzemská vejce, dovoz vajec z Polska významně poklesl. Mnoho polských farem nestihlo předělat klece pro nosnice podle norem EU od ledna 2012 a kromě toho Poláky postihují množící se problémy s kvalitou jejich potravin.
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down