Velké zemědělské a potravinářské firmy vytvořily novou organizaci

Třináct velkých tuzemských zemědělských a potravinářských firem vytvořilo novou zájmovou organizaci. Spolek s názvem Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků chce hájit domácí výrobce, prosazovat větší ochranu domácího trhu a propagovat tuzemské potraviny.

Spolek Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků byl založen 19. listopadu. Jeho členy jsou největší tuzemská agropotravinářská skupina Agrofert ministra financí Andreje Babiše a největší česká mlékárna Madeta. Dalšími členy jsou Agro Jesenice, AGRO-Měřín, Inter Lacto Group, Mikrop Čebín, Rabbit Trhový Štěpánov, Rhea Holding Dešná, Úsovsko a zemědělská družstva Dolní Újezd, Krásná Hora a Pluhův Ždár.

Mezi hlavní vytyčené priority a témata patří cílená podpora prvovýrobní zemědělské a potravinářské politiky bez ohledu na oblast hospodaření, vyrovnání podmínek národních podpor staré a nové EU. Problémy domácím výrobcům podle něj působí především skryté dotace v mnoha zemích EU. Iniciativa bude proto usilovat o jejich odstranění.

Spolek chce řešit problematiku nerovného postavení dodavatelů vůči neférovým praktikám obchodních řetězců, zasadit se o hlubší odbornou diskuzi s ministerstvem zemědělství a vládou ČR.

Organizace bude také prosazovat větší ochranu českého trhu. Tu mají přinést zvýšené kontroly dovozů i propagace tuzemských potravin.
Činnost iniciativy má navázat na práci předchozího volného sdružení nazývaného Konsorcium zemědělských a potravinářských podniků a nevládních organizacích ke společné zemědělské politice. Konsorcium fungovalo od roku 2010 a jejími členy byly významné nevládní organizace.
Firmy nové organizace hospodaří zhruba na 220 000 hektarech z celkových přibližně 3,5 milionu ha zemědělské půdy. Vlastní přibližně pětinu skotu, prasat a drůbeže v ČR. Bližší návrh na podporu zemědělství a potravinářství předloží začátkem nového roku.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *