Vepřové se kvůli přetlaku na trhu může skladovat

Vláda včera schválila opatření, které má ulevit trhu vepřového masa od přetlaku nabídky. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proto podpoří soukromé skladování vepřového masa a zpracovatelé dostanou příspěvek na skladování, pokud nakoupí prasata na domácím trhu a maso z nich uloží ke zmrazení po stanovenou dobu.

Podle sdělení ministerstva zemědělství, poté mohou skladované maso vyvézt nebo použít ke zpracování do masných výrobků. Vládní nařízení vychází ze zkušeností v EU, kde je podpora soukromého skladování běžně používaná při řešení přebytků vepřového masa na trhu. Opatření také podle MZe podporuje tržní chování zpracovatelů. Ti v době, kdy je cena jatečných prasat nízká, pomohou snížit přetlak nabídky zvýšenými nákupy a zároveň si zvýší zásoby masa pro výrobu.
„Fond k podpoře přistoupí poté, co vládní nařízení vstoupí v platnost,“ uvedla mluvčí SZIF Jitka Sluková. Zatímco loni průměrná výkupní cena jatečných prasat činila 32,9 koruny, letos za první čtyři měsíce roku to bylo 27,5 koruny. Chovatelé a producenti prasat už kvůli nízkým cenám pohrozili zpracovatelům zastavením dodávek. Proto masokombináty přistoupily na to, že výkupní ceny vepřového zvednou nejméně na 30 korun za kilogram.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *