12.03.2003 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vepřové z Polska s vyšším clem?

Na dnešním jednání by se vláda měla zabývat narychlo předloženým návrhem ministerstva zemědělství a průmyslu a obchodu na zvýšení cla na dovoz vepřového masa z Polska, které by mělo zabránit dovozu polského vepřového do České republiky.

Návrh reaguje na nedávné rozhodnutí polského kabinetu, který hodlá podpořit vývoz vepřového masa v objemu necelých 41 tisíc tun. Vzhledem k tomu, že situace na trhu s vepřovým masem v ČR je podle MZe velmi citlivá, mohl by zemědělský sektor po importu subvencovaného vepřového z Polska zkolabovat.
Při současné výši cla je dovoz polského vepřového masa pro naše masokombináty vysoce atraktivní, ale totálně devastuje ceny, které zpracovatelé nabízejí tuzemským výrobcům jatečných prasat. Kvůli dovozu levného vepřového se již v některých částech republiky začínají bouřit zemědělci, kteří volají po protestních akcích a blokádě hraničních přechodů.
Česká republika může podle středoevropské dohody o volném obchodu přijmout opatření v případě dovozů způsobujících vážné narušení trhu odebráním celní preference pro konkrétní výrobek. V případě vepřového je na dovoz z Polska uplatňována preferenční smluvní sazba 25 procent, smluvní celní sazba pak činí 38,5 procenta. MZe navrhuje zvýšit celní sazbu na 88,5 procenta. Dodatečné clo by stát neměl uplatňovat pouze v případě, kdy je celní hodnota v relaci s cenou na domácím trhu.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down