10.05.2004 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři pátrají po původu býka podezřelého z BSE

Veterinární správa a pracovníci plemenářské inspekce provedli na hospodářství ve Zvonkové na Českokrumlovsku další šetření ke zjištění původu býka, u nějž je podezření na jedenáctý případ tzv. nemoci šílených krav (BSE). Práci údajně komplikují závažné chyby v evidenci zvířat na farmě.

Na farmě byla minulý týden zavedena předběžná opatření. Platí tam zákaz přemisťování zvířat a majitel musí pro potřeby krajské veterinární správy zabezpečit zařízení k identifikaci jednotlivých kusů skotu. Nějaké informace o původu býka veterinární správa má a vypadá to, že je zřejmě potomkem zvířat dovezených z Dánska. Aby bylo možné toto tvrzení definitivně potvrdit, bude nutné ještě provést genetické testy.
Býk, který byl používán k přirozené plemenitbě, uhynul 30. dubna. Jeho přesné stáří zatím nebylo kvůli špatné evidenci určeno. Nakažení dobytčete musí ještě potvrdit kontrolní test. Jeho výsledky budou známy v polovině příštího týdne.
Pokud se nákaza potvrdí, utraceni budou jeho vrstevníci, tedy zvířata narozená v chovu původu ve stanovené lhůtě před a po narození postiženého býka. Proto je možné, že by se utrácení skotu hospodářství ve Zvonkové nedotklo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down