03.12.2012 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři z VFU Brno budou zachraňovat ohrožené druhy v Indonésii

Veterinární lékaři z Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců VFU Brno se zapojili do projektu na záchranu mořských želv. Tito vzácní plazi končí velmi často na černém trhu. Želvy zabavené pašerákům bývají na mnoha místech těla poraněné a nejsou schopny samostatně přežít. Veterináři zabaveným želvám poskytnou první pomoc, poskytnou jim potřebnou lékařskou péči a teprve potom je nechají vypustit do volné přírody. K tomu jim poslouží základna vybudovaná na ostrově Nusa Penida. Zapojí se tak do rozsáhlého projektu Kura-Kura.

Mořské želvy představují celosvětově chráněné a kriticky ohrožené živočišné druhy. V Indonésii jsou ale běžnou součástí lidského jídelníčku. Na Bali patří k vyhledávaným objektům některých ceremonií a navíc tyto želvy překupníci pašují v transportech do ostatních asijských zemí za účelem běžné konzumace. Ochránci zvířat a indonéské státní orgány bojují s černým trhem s želvami řadu let. Zabavené želvy vypouštějí zpět na svobodu. Velké množství želv však během odchytu a následného převozu utrpí velmi vážná zranění. „Některé želvy se nacházejí opravdu v kritickém stavu. Pokud by je ochránci vypustili do moře, neměly by šanci na přežití“ popisuje problém prof. Zdeněk Knotek z Veterinární a farmaceutické univerzity.
Přímo na ostrově Nusa Penida tak vznikla základna, ve které budou veterinární lékaři léčit želvy tak, aby je mohli zdravé vypustit do volné přírody. „Naše role je striktně veterinární, kdy zabavené želvy s různými formami poranění přijmeme do hospitalizace a budeme je léčit,“ vysvětluje roli českých veterinářů prof. Knotek.
Na záchranném projektu spolupracuje Fakulta veterinárního lékařství VFU Brno společně se Zoologickou zahradou v Brně, organizací Kura-Kura a veterinární fakultou v Denpasaru v Indonésii. Projekt Kura-Kura, v rámci něhož bude spolupráce probíhat, se zaměřuje na ochranu mořských želv, jejich záchranu z rukou pašeráků, léčbu a vypuštění na svobodu. Do projektu se zapojí konkrétně zaměstnanci Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců a někteří studenti.
Největším odběratelem mořských želv je v současnosti Čína. Obchodní cestující vykupují želvy všeho druhu za směšné finanční částky a dále je prodávají za sto až tisícinásobky původní ceny, což z tohoto nelegálního obchodu dělá velmi výnosný obchod. Dříve se zraněná zvířata vozila například do Evropy, aby je zdejší lékaři uzdravili. „Cílem našeho projektu je právě pomáhat těmto druhům přímo na místě, kde žijí, kde je můžeme pustit zpět do volné přírody,“ doplňuje prof. Knotek. Veterinární lékaři z VFU se v minulosti podíleli například na záchraně želv orlícií bornejských, které potkal podobný osud. Uzdravené želvy jsou dnes k vidění v brněnské ZOO.
Jednou z osob zapojených do projektu je Milan Jeglík, potápěč a instruktor, který žije přímo v Indonésii. Jeglík spolupracuje s veterináři z VFU i s indonéskými orgány. Sám se projektu účastní, zapojuje se do technické organizace. Na podporu projektu přiletí do Brna, aby podal informace o aktuální situaci a stavu projektu Kura-Kura. Milan Jeglík je platným partnerem pro veterináře z VFU Brno. Společně s nimi jedná s místními úřady a spolupodílí se na vytvoření základny pro veterinární péči.
Během jeho návštěvy přednese českému publiku sérii přednášek o záchraně životního prostředí v Indonésii. V rámci přednáškového bloku bude promítat unikátní snímky indonéské fauny a flory.
První přednášku na veterinární univerzitě věnuje projektu Kura-Kura v Indonésii, který se zabývá záchranou mořských želv z černých trhů a vzdělávání dětí ve vzdělávacím centru. Přednese aktuální informace o stavu projektu. V další části se zaměří na varana komodského, největšího masožravého suchozemského ještěra planety. Jeglík představí unikátní záběry varanů z Komodských ostrovů, které pořizoval v průběhu několika let. Třetí přednáška se týká českého projektu Green Life na ochranu deštného pralesa na Sumatře. Projekt se zabývá také záchranou divokých zvířat z černých trhů a jejich návratem do přírody. Projekt Green Life vykupuje pozemky a vytváří ochranné pásmo, ve kterém žijí ohrožené živočišné druhy.
Přednáškové pásmo, které je přístupné i široké veřejnosti, se uskuteční v úterý 4. prosince od 17:00 v posluchárně patologie, budova 34, Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Přednáškový blok je organizovaný v rámci rozvojového projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) „Internacionalizace výuky veterinární medicíny jako cesta na evropský trh práce".

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down