11.06.2002 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinární diplomacie slaví úspěch

Laika tato zpráva zřejmě tak neosloví, jako veřejnost odbornou. Naše republika totiž bude ještě před vstupem do EU, a prakticky již je, uznána prostou enzootické bovinní leukózy, EBL.

Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, obdržel dnes blahopřání od Howarda Batho z Generálního ředitelství Zdraví a ochrana spotřebitele (DG Sanco) Evropské komise k uznání ČR jako země EBL prosté.
Je to opravdu dobrá zpráva, že Stálý veterinární výbor Evropské komise odsouhlasil návrh předložený Howardem Batho na zařazení ČR mezi území prostá enzootické bovinní leukózy, z nichž je možné vyvážet skot bez nutnosti laboratorního vyšetření. Toto rozhodnutí bude platné v okamžiku, kdy bude rozhodnutí Stálého veterinárního výboru publikováno v Oficiálním Journalu EU.
Podle Josefa Holejšovského jde o ohromný úspěch naší veterinární diplomacie, neboť k tomuto rozhodnutí došlo ještě před vstupem ČR do EU. Aktivity naší Státní veterinární správy směřovaly k uznání ČR jako EBL prosté již delší dobu, neboť ozdravění našich chovů skotu bylo úspěšně ukončeno k 1. 7. 1996. Leukóza byla do naší republiky zavlečena nákupy mléčných plemen skotu v sedmdesátých letech a od té doby se pracovalo na její likvidaci.
Nebylo jednoduché Evropskou komisi přesvědčit ještě před vstupem do Unie o účinnosti našich opatření. Byli jsme však schopni všechny kroky věrohodně doložit a potvrdily je i inspekce navštěvující Státní veterinární správu ČR v uplynulých letech a zároveň jsme byli ve svých návrzích na uznání vytrvalí.
Samozřejmě je třeba poděkovat za zodpovědný přístup orgánům veterinárního dozoru, soukromým veterinárním lékařům a v neposlední řadě i všem chovatelům skotu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down