26.09.2003 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinární dozor v Ruzyni bude včas

Nelze říci, že státní veterinární dozor na vzdušném vstupním místě do naší republiky v Praze Ruzyni je něco úplně nového. Ano, i nyní zde je pohraniční veterinární stanice, která spadá pod Městskou veterinární správu Praha.

Nové je ale to, že po přijetí ČR do evropské unie bude mít naše republika jediné vstupní místo pro veterinární zboží, a to toto ze vzduchu, a v Praze. A jako takové musí být vybaveno podle EU parametrů. Bude muset být možné přijímat kromě veterinárního zboží ve smyslu surovin a potravin živočišného původu též živá zvířata, a to s kapacitou podstatně odlišnější než tomu bylo dosud.
Proto je nutné tuto novou a nově vybavenou pohraniční veterinární stanici vybudovat. Státní veterinární správa, potažmo městská, do jejíž kompetence tato stanice spadá, figuruje v této kauze jako ten, kdo v oné vybudované stanici bude vykonávat státní veterinární dozor. To znamená, že majitelem a provozovatelem objektů veterináři nebudou, ale „Letiště“. Státní veterinární správa byla nápomocna zajištěním projektové dokumentace, aby nebyly problémy s Bruselskou administrativou a byly splněny požadované standardy. Navíc se podařilo Státní veterinární správě dojednat významnou finanční spoluúčast na vybudování této pohraniční veterinární stanice v Ruzyni i s technickým vybavení, a to z programu PHARE.
Na nutnost nepolevit v budování, aby vše bylo hotovo do konce letošního roku, upozornil při své návštěvě ČR dne 11. 9. též komisař David Byrne. Řekl, že ČR bude odpovědná za dovážená živá zvířata a produkty ze třetích zemí do EU, protože po provedené kontrole budou tato zvířata a produkty moci dále na komunitární trh. Bylo určeno, že Praha Ruzyně bude jediným místem na území ČR pro kontrolu živých zvířat a veterinárních produktů pro vstup do EU. Bude to velká zodpovědnost.
Antonín Kozák, ředitel Městské veterinární správy Praha soudí, že se nyní, zejména po návštěvě Davida Byrna, zdá, že všechny termíny budou splněny a již má připravené veterinární inspektory, kteří budou moci v nových prostorách pohraniční veterinární stanice v Ruzyni začít kontrolovat dovozy veterinárního zboží od předpokládaného dne vstupu ČR do EU, tedy od prvního května 2004.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down