09.06.2016 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinární i humánní lékaři sdílejí stejné obavy:

Veterinární i humánní lékaři se setkávají s množstvím neodborných rozkladů a mediálních sdělení o hrozbách lidskému zdraví. Proto se na půdě Vědecké rady ČLK sešli zástupci České lékařské komory a Komory veterinárních lékařů, aby formulovali společné stanovisko k problematice mikrobiální rezistence.

Problematika mikrobiální rezistence, tj. vzrůstající odolnosti původců nákaz, je vděčným tématem pro média i pro tvůrce evropské i národní legislativy. Střetávají se zde zájmy ochrany zdraví lidí se zájmy některých velkých zemědělských subjektů, které usilují o "racionalizaci" živočišné výroby. Přičemž zjišťovaná rezidua léčiv v potravinách jsou dosud trvale pod limitem, prakticky na hranici detekovatelnosti.

Bez ohledu na zájmy různých skupin - producentů, zpracovatelů, pacientů a spotřebitelů či médií - považují prezidenti ČLK a KVL za potřebné uvést, že problematiku mikrobiálních rezistencí nelze rozdělovat na oblast humánní a veterinární. Proto formulovali společné prohlášení v následujících bodech:

1.      Uvědomujeme si, že změny citlivosti původců nákaz se stávají problémem, pokud rozvolňujeme pravidla pro používání účinných léčiv, zejména antibiotik (dále ATB).

2.      V humánní i veterinární medicíně jsou největší problémy spojeny s neuváženou indikací ATB a disciplínou pacientů či chovatelů zvířat, tedy s nedodržením předepsané dávky či s předčasným ukončením léčby.

3.      Podstatnou a novou hrozbu představuje globální dosažitelnost účinných léčiv, včetně ATB. Proto navrhujeme usilovat o účinnou kontrolu internetového prodeje.

4.      Kromě správného používání je nezbytné i správně likvidovat nevyužitá, popřípadě prošlá léčiva. Ta lze odevzdat humánnímu či veterinárnímu lékaři, popřípadě v lékárně.

5.      Důležité je i vzdělávání – tedy nadále pokračovat v organizaci školení, postgraduálních studií a kurzů na téma odpovědného nakládání s ATB.

6.      Pokud se konají politická či mezirezortní jednání na veskrze odborné téma, jako je mikrobiální rezistence, měli by se jich zúčastnit kromě zástupců rezortů zdravotnictví a zemědělství též zástupci ČLK a KVL, stejně jako státní dozorové orgány.*

 

Kontakt pro mediální vyjádření:

 

MVDr. Karel Daniel
Prezident KVL ČR
603 305 047
daniel.karel@gmail.com

Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down