29.11.2010 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinární mise v Izraeli

Uplatnění české vakcíny proti kokcidióze drůbeže

Ve dnech 14. – 21. 11. se uskutečnila izraelským velvyslanectvím v Praze iniciovaná pracovní návštěva v Izraeli, které se účastnili zástupci ministerstev zemědělství, zdravotnictví, školství, Státní veterinární správy ČR, Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv a Ústředního kontrolního ústavu zemědělského.
Jedním z výsledků mise byl podpis memoranda o spolupráci oblasti veřejného zdraví a zdraví zvířat mezi Státní veterinární správou ČR a Odborem veterinárních služeb a zdraví zvířat izraelského ministerstva zemědělství (Department of Veterinary Services and Animal Health of the Ministry of Agriculture and Rural Development of the State of Israel). Druhým významným výsledkem bylo to, že Izrael autorizoval a na svém území zaregistroval vakcínu Livacox Q od českého výrobce. Je to zhruba po šestiletém jednání mezi českou a izraelskou stranou.
Se šéfem izraelské veterinární služby Moše Chaimowitzem projednal Milan Malena možné formy spolupráce, zejména pokud jde o systém veterinárního dozoru, zdolávání nákaz, testování potravin a surovin živočišného původu a systém dosledovatelnosti. Veronika Střechová úspěšně prezentovala systém národního monitoringu reziduí a kontaminantů, který je u nás prováděn na základě Plánu monitoringu, který vysoce hodnotí i orgány EU.
Jednání se účastnil mimo jiné i Vladimír Večerek, rektor Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, který dohodl se zástupci Hebrejské univerzity spolupráci s veterinární vysokou školou, která je součástí zemědělské fakulty Hebrejské univerzity. Půjde například o možnost studia v ČR i Izraeli, o výměnu studentů a společnou účast na studijních programech.
Do budoucna se dá očekávat hlubší spolupráce jak na úrovni Státní veterinární správa ČR – Veterinární služba státu Izrael, tak na úrovni vědeckých institucí i veterinárního vysokého školství.
Výsledky první české veterinární „mise“ do Izraele vysoce hodnotili český zastupitelský úřad v Izraeli i izraelská strana, z pohledu užší spolupráce veterinárních „sektorů“ obou zemí, přínosu vzájemnému obchodu včetně možnosti uplatnění české vakcíny proti kokcidióze drůbeže v Izraeli. Efekt mise ocenil včera i izraelský velvyslanec v ČR Jaakov Levy za účasti náměstka ministra zemědělství ČR Juraje Chmiela, náměstka ministra zdravotnictví Michaela Víta, Milana Maleny šéfa Státní veterinární správy a ostatních účastníků jednání v Izraeli.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down