28.07.2010 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinární specialisté z VFU Brno odjíždí na africký kontinent

V Keni se opět zapojí do mezinárodního projektu prevence vztekliny

Vědci z Ústavu parazitologie Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno se začátkem srpna 2010 chystají již po páté do exotických končin Afriky. V rámci mezinárodního projektu Mt. Kulal Dogs Preventive Vaccination budou provádět vakcinaci především místních psů proti vzteklině. Právě domácí pes je v Keni nejčastějším zdrojem této infekce - na ní, díky tamním podmínkám ve zdravotní péči a neznalosti terapie pokousaných osob nakaženým zvířetem, umírají nejčastěji keňské děti.

Projekt Mt. Kulal Dogs Preventive Vaccination byl zahájen již v roce 2006 na podnět náčelníka a stařešiny samburské vesničky Satab, kde na pokousání psi nakaženými vzteklinou zemřelo několik dětí. Od té doby se specialisté z Ústavu parazitologie spolu s kolegy z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a z rumunské university University of Agricultural Science and Veterinary Medicine Cluj - Napoca vydávají pravidelně v letních měsících do oblasti v okolí jezera Turkana v severní Keni. Zde několik týdnu provádí řízenou vakcinaci psů s cílem dosáhnout maximální možné míry proočkovanosti psí populace.
Na projektu od letošního roku participuje i nová česká nevládní organizace Veterináři bez hranic ČR, o.p.s., na jejíž činnosti se specialisté z VFU Brno podílejí.

„Samotné vakcinaci vždy předchází jednání s náčelníky a stařešiny jednotlivých komunit,“ říká Doc. MVDr. David Modrý PhD., koordinátor projektu z Ústavu parazitologie Fakulty veterinárního lékařství VFU Brno. „Tří až pětičlenný vakcinační tým pak navštěvuje jednotlivé vesnice s cílem naočkovat během několika dní maximum psů a koček v dané lokalitě. Současně s vakcinací jsou sbírána anamnestická data a odebírány vzorky pro další vyšetření jako detekce endo a ektoparazitů, genetická vyšetření či sérologie,“ doplňuje David Modrý.

Veterinární specialisté získali v rámci projektu také jedinečnou možnost pro pozorování vývoje tohoto infekčního onemocnění. Tamní populace psů je mimořádná tím, že se dosud nesetkala s jakoukoliv formou veterinární péče a představuje tak unikátní model studia epidemiologie a vzájemných interakcí a asociací s genetikou hostitele. Vědci tak postupně hromadí údaje o celém spektru infekčních onemocnění sledovaných psů. Tak se jim například podařilo získat unikátní data o výskytu protilátek proti vzteklině u prozatím nevakcinovaných psů a velbloudů.

Dosavadní výsledky práce hovoří jasně o smyslu tohoto projektu. Během pěti let byly naočkovány stovky psů, koček, velbloudů a oslů patřících domorodcům etnik Samburu, Turkana, Rendile a El-Molo. Každoročně je vakcinovaná oblast rozšiřována a v současnosti jsou vakcinována zvířata ve dvou desítkách lokalit na ploše více než 1500 km2. Ve vakcinované oblasti došlo k dramatickému poklesu počtu případů úmrtí člověka a významně zde vzrostlo povědomí o vzteklině, nutnosti vakcinace psů a ošetření pokousaných. Ve spolupráci s fondem Medela se podařilo zajistit a systematizovat finanční prostředky pro hrazení léčby pokousaných osob pro tzv. postexpoziční terapii (PET), která v samých začátcích byla pro domorodce takřka nedosažitelná.
O důležitosti projektu pro Českou republiku svědčí i to, že zástupci z VFU Brno za svou práci získali v roce 2009 medaili Ministerstva zahraničí ČR.

Pro více informací kontaktujte:

Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
Lucie Stejskalová, tisková mluvčí
tel: +420 541 562 010, mobil: +420 724 321 352,
e-mail: stejskaloval@vfu.cz
www.vfu.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down