24.06.2002 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinární zákon se přiblíží legislativě EU

Od 1. dubna příštího roku musí začít platit novela veterinárního zákona, která bude odpovídat předpisům EU. V minulém týdnu byla při vyjednávání s unií uzavřena veterinární kapitola, přičemž se nám podařilo vyjednat dvě přechodná období. První se týká celkem 52 potravinářských firem, které po vstupu ještě nebudou splňovat všechny normy unie. Druhé si vymohli drůbežáři, aby mohli klece nevyhovující pravidlům unie, používat až do roku 2009.

Podle ředitele Státní veterinární správy Josefa Holejšovského je novela veterinárního zákona hlavní úkol pro vyjednávání s unií. „Jeho harmonizace s normami unie je složitá, například bude zahrnovat až dvacet prováděcích předpisů oproti našim současným dvěma," upozorňuje. Nový veterinární zákon navíc musí být provázán se zákonem o potravinách, krmivech, o šlechtění a plemenitbě hospodářských zvířat a se zákonem na ochranu zvířat proti týrání.
Podnikatelů se po vstupu do společenství zřejmě výrazně dotkne zejména zákaz používat v krmných směsích masokostní moučku. Bude se týkat výkrmu drůbeže a prasat, u skotu se nesmí zkrmovat kvůli riziku nemoci šílených krav BSE v tuzemsku už teď.
O některé paragrafy novely se však stále vedou spory. Chovatelé kupříkladu odmítají návrh Potravinářské komory, aby museli hradit veterinární kontroly masa na jatkách. „Nový zákon musí jasně vymezit, kdy přechází produktu z vlastnictví chovatele na zpracovatele. Měl by také stanovit, kolik testů vlastně musí zpracovatel dělat a platit. Zatím v tom panuje ze strany veterinářů libovůle," říká ředitel komory Miroslav Koberna. Dodává ovšem, že novelu jako celek potravináři podpoří, protože bez ní by měli podnikatelé cestu na trhy Evropské unie uzavřenou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down