Česká buiatrická společnost uspořádala seminář se zaměřením na infuzní terapii skotu
Česká buiatrická společnost uspořádala seminář se zaměřením na infuzní terapii skotu, ve kterém se přednášející zaměřili na infuzní terapii u novorozených telat, a na infuzní terapii u dospělého skotu při stavech vyžadujících chirurgické řešení.
Zahraniční přednášející prof. Szenci Otto, PhD., DCs. Dipl ECBHM, z Maďarska uvedl, že i přes značné pokroky v chovu skotu je perinatální mortalita stále vysoká a pohybuje se mezi 4 – 7 % a představuje téměř polovinu celkových ztrát telat. Naproti tomu u telat před odstavem jsou nejčastější příčinou úhynu neonatální průjmy a respirační onemocnění. Celková mortalita u jaloviček před odstavem činila v Maďarsku 10,5 % z živě narozených, z toho průjmy byly příčinou ztrát ve 62,1 % ( 2002).
Příčinou perinatálních úhynů bývá označována přímá i nepřímá asfyxie , neboť u téměř 75 % uhynulých telat nebyly zjištěny žádné patologické změny.
Délka asfyxie, kterou může plod přežít závisí na zásobách glykogenu v srdeční svalovině . Sledování doby přežití při indukované anoxii se pohybovala mezi 4 – 6 minutami.
Telata s výraznou acidózou přijímají podstatně méně kolostra z adlibidního zdroje v prvních osmi hodinách života a vykazovala nižší koncentraci imunoglobulinů.
Problematika průjmových onemocnění telat je v souvislosti v narušeném trávení kolostra, na kterém se spolupodílí infekční agens, prostředí a zejména výživa. Ztráta vody při průjmu, bikarbonátu ve střevech a akumulace organických kyselin jako je kyselina L – mléčná v důsledku hyperfúze tkáně přispívá k rozvoji acidózy.
Proto je důležitá včasná infuzní terapie, aby došlo ke korekci dehydratace, anémie a snížení koncentrací D- laktátu v séru.
Infuzní terapie u dospělého skotu vyžadujících chirurgické řešení byla námětem přednášky Dr. Šterce.
Zvířata podstupující operace zejména GIT vyžadují v některých případech infuzní terapii, aby se předešlo dehydrataci a rozvoji šoku. Včasné neposkytnutí této terapie může mít za následek selhání léčby i přesto, že chirurgický zákrok byl proveden správně a úspěšně.
Důležitá je volba infuzního roztoku a zvolení přístupu u pacientů postižených metabolickou acidózou.
Doc. Illek J., DrSc uvedl obecné principy infuzní terapie , včetně výpočtu jeho objemu pro telata. Jako prezident České buiatrické společnosti byl odborným garantem tohoto odborného semináře. Velmi dobrá účast specialistů z terénní praxe , umožnila zajímavou diskusi doplněnou souhrnem jak teoretických poznatků, tak i praktických zkušeností na obou stranách.