12.07.2007 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virus H5N1 byl opět potvrzen na Orlickoústecku.

Na farmách v Netřebech u Českých Heřmanic a u Kosořína na Orlickoústecku armáda s hasiči chystá likvidaci drůbeže kvůli výskytu viru ptačí chřipky.

Část slepic bude usmrcena v přistavených kontejnerech s oxidem uhličitým, další část přímo v zaplynovaných objektech drůbežárny. Veterinární lékaři rozhodli o usmrcení asi 70.000 kusů drůbeže. Kompletní sanace farem potrvá tři až pět dnů. V těchto dnech se rovněž začne s usmrcováním asi 750 kusů drůbeže malochovatelů v Kosoříně a Netřebech.
Likvidace začne během dneška a bude trvat tři až pět dnů podle kapacity asanačního zařízení. Na farmě v Netřebech se využije technologie zaplynování, kdy se zamoří celé objekty a pak se sbírají již mrtvé kusy. V Kosoříně se budou používat kontejnery s oxidem uhličitým, do nichž se bude drůbež vkládat. V pátek by měla stav likvidačních prací vyhodnotit bezpečnostní rada kraje.
Drůbež budou likvidovat hasiči a vojáci záchranných praporů z Rakovníka a Kutné Hory. Celkem bude nasazeno 84 osob s 18 kusy techniky. Jejich úkolem je vybudovat dezinfekční koridor pro osoby a techniku opouštějící ohnisko nákazy, zabezpečit pomocné práce při vynášení utracené drůbeže a úklidu a dezinfekce v ohniscích nákazy.
První výskyt ptačí chřipky v chovu zjistili veterinární lékaři 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Ptačí chřipka se v ČR poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů a vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky – labutě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down