14.09.2012 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virus hepatitidy E u prasat v Rakousku

Rakouští odborníci prokázali přítomnost viru hepatitidy E v populacích domácích prasat pocházejících z různých částí země.

Infekční hepatitida E je onemocnění lidí a zvířat, jejím původcem je RNA virus hepatitidy E (HEV) ze skupiny Hepeviridae a má podobné příznaky jako hepatitida A, ale liší se závažnějším průběhem. Virová hepatitida E se vyskytuje po celém světě, zejména pak v zemích s nedostatečnými sanitárními podmínkami. V posledních letech se ale množí počet hlášení infekcí HEV také z vyspělých průmyslových zemí, kdy u postižených osob zjevně dochází k nákaze ve vlastní zemi. HEV se přenáší převážně fekálně-orální cestou. Inkubační doba onemocnění je zpravidla 2 až 8 týdnů. Přibližně 0,5 % případů končí smrtí.
Přítomnost viru HEV byla prokázána jak ve velkých početních stavech prasat ve Spojených státech a v Německu, tak i v relativně malých populacích prasat ve Švýcarsku. Kromě toho je virus hepatitidy E rozšířen i v populacích divokých prasat.
Jak se očekávalo, byl nyní prokázán výskyt HEV i v chovech prasat v Rakousku. Experti z vídeňské univerzity a z agentury AGES (Österreichische Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit) prokázali výskyt HEV v populacích prasat pocházejících z různých částí Rakouska.
Berliner und Münchener Tierärztliche Wochenschrift, 125, 2012, č. 7/8, s. 28–289
 

Zdroj: www.agronavigator.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down