11.07.2008 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virus „marburg“ v Evropě

Do Evropy byl zřejmě poprvé zavlečen z Afriky vysoce nebezpečný virus marburg

Nizozemská turistka se nakazila během dovolené v Ugandě a je hospitalizovaná na univerzitní klinice v Leidenu. Podle úřadů není nebezpečí, že by se virus šířil dál, přesto však lékaři sledují stovku dalších turistů, kteří s ní mohli přijít do kontaktu.
Marburg patří do skupiny filovirů a podobně jako ebola vyvolává krvácivé horečky. Není jasné, odkud pochází, ale vědci zjistili, že se vyskytuje u některých druhů netopýrů. S virem má problémy nejen Uganda, ale také Angola, kde byly již dříve zaznamenány epidemie.
Virus byl objeven v Německu v roce 1967. Tehdy se jím nakazilo 31 zaměstnanců laboratoře od opic dovezených na pokusy z africké Ugandy. Virus objevila skupina vědců pod vedením laureáta Nobelovy ceny, rodáka z města Marburg, Emila von Behringa. Tisková zpráva z Haagu uvádí, že těžce nemocná čtyřicetiletá pacientka je v péči lékařů a že její stav je stabilizovaný.
Lék proti viru zatím neexistuje, tělo se s ním musí vypořádat samo, bohužel 90 procent těch, co se jím nakazí zemřou. Podle nizozemských úřadů žena v Ugandě navštívila jeskyni v níž žilo mnoho netopýrů a zřejmě se infikovala právě tam. Již loni byl zjištěn výskyt tohoto viru u netopýrů žijících v ugandských jeskyních. Podle Stephana Günthera, vedoucího virologie hamburského ústavu, pacientka ještě při zpátečním letu z Afriky nemocná nebyla. Nejsou prý ani žádné důkazy, že by nemoc byla před vypuknutím přenositelná. Podle lékařů se přenáší kontaktem s tělními tekutinami nakaženého. Infikovaná žena byla 5. července přijata do nemocnice v Helmondu a o dva dny později se její stav rapidně zhoršil, proto byla převezena na univerzitní kliniku do Leidenu, kde byla izolována.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down