28.03.2003 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virus SARS byl identifikován

Hongkongští vědci údajně identifikovali virus, který je příčinou akutního syndromu dýchacích cest (SARS). Podle mikrobiologů jde o nový druh koronaviru, který dokáže přežít ve vzduchu až několik hodin a může se přenášet i při dotyku kapének nakaženého člověka. Objev potvrdilo americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

Lékaři prý rovněž vyvinuli diagnostický test, který umožní poznat nákazu u pacienta nejpozději do osmi hodin. „Zdá se, že koronavirus je prvotní příčinou nemoci. … je samozřejmě možné, že téhož pacienta mohou nakazit i jiné viry a zvýšit závažnost choroby," uvedl profesor Malik Peirius na tiskové konferenci. Peirius se domnívá, že nový infekční činitel může mít původ v nějakém viru zvířecím. Je však prý nepravděpodobné, že by šlo o již známý lidský či zvířecí virus.
Vzhledem k patogenitě viru jsou důležitá přísná hygienická opatření. Pokud je člověk včas léčen a netrpí žádnou další nebezpečnou chorobou, měla by být šance na uzdravení asi 90 procent. Podle týmu hongkongských lékařů pacientům pomáhá kombinace antivirových přípravků a steroidů.
Světová zdravotnická organizace (WHO) včera vybídla země, které jsou nejvíce postiženy epidemií, aby zorganizovaly kontroly na letištích. Přitom doporučila, aby cestujícím ještě před nástupem do letadel byly kladeny otázky, jež se SARS týkají. Podle WHO by měly kontroly na letištích zajistit Čína, Hongkong, Vietnam, Singapur a Tchaj-wan.
Hongkongská vláda kvůli stále stoupajícímu počtu nemocných již nařídila uzavřít všechny základní a střední školy ve městě a nařídila karanténu více než tisícovce lidí, kteří mohli s chorobou přijít do styku. Kdo ji poruší, může dostat pokutu, nebo být odsouzen až k šesti měsícům vězení. V Hongkongu si virus vyžádal již 11 obětí, počet nakažených se pohybuje okolo tří set.
Celkem na SARS zemřelo 54 lidí, dalších více než 1300 bylo nakaženo.

Zdroj: LN

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down