Virus SARS pochází z cibetek

Vědci z hongkongské univerzity na základě genetických studií zjistili, že rezervoárem koronaviru, který způsobuje onemocnění SARS, jsou cibetky, jejichž maso patří na jihu Číny mezi vybrané pochoutky.

Světoví odborníci se již dříve domnívali, že se SARS šíří od zvířat, nevěděli však od jakého druhu. Hongkongští a čínští vědci pracovali na výzkumu záhadného viru více než měsíc. Podle profesora Yuena je ve stolici i hlenech cibetek přítomno velké množství viru, ony samy ale zůstávají nenakažené. Člověk, který je chová a poté i zabíjí, však riskuje, že se virem SARS nakazí. „Jestliže se dotknete místa, které bylo kontaminováno, a přenesete virus na sliznici, je tu velká šance, že se nakazíte,“ uvedl Yuen.
Cibetky jsou v Číně k dostání téměř na všech jihočínských trzích a většinou jsou zabíjeny ve velmi špatných hygienických podmínkách. Aby se předešlo další podobné epidemii v budoucnosti, měly by podle profesora Yuena jednotlivé farmy, kde jsou zvířata chována, procházet důkladnou kontrolou.
V souvislosti se snižováním počtu nakažených v některých asijských zemích Světová zdravotnická organizace (WHO) včera zrušila své varování před cestami do Hongkongu a jihočínské provincie Kuangtung. „WHO změnila své doporučení, protože se situace v těchto oblastech výrazně zlepšila,“ uvedla organizace.
Zdroj: Lidové noviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *