29.03.2007 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda odložila projednání novely o ochraně zvířat proti týrání

Novela předpokládá zavedení nové sankce, kdy by obec s rozšířenou působností mohla týrané zvíře majiteli nejen odebrat, ale mohla by ho i darovat nebo prodat novému chovateli.

Sankce vychází z dosavadních zkušeností, kdy lidé, kterým bylo týrané zvíře odebráno, nejsou ochotni platit za péči o něj; náklady pak musí hradit obec. Z tohoto důvodu nechtěly obce týraná zvířata chovatelům odebírat. Takzvané propadnutí zvířete proto umožní obci stát se majitelem a dál s tvorem nakládat.
Změnit by se měla také úprava přestupků a správních deliktů. Návrh počítá s tím, že jako týrání bude posuzováno nejen přesně zákonem vyjmenované nevhodné zacházení se zvířaty, ale i další prohřešky proti obecnému znění zákona, třeba při poranění zvířete, nebo při chovu v nevyhovujících podmínkách. Sankce jsou stanoveny dle závažnosti až do půl milionu korun.
Novela také přizpůsobuje českou legislativu evropskému nařízení o ochraně zvířat během přepravy, které nabylo účinnost v lednu. Úprava znamenala zejména pro přepravce skotu, koní, ovcí, koz a prasat nové řízení pro schválení vozidel. Nutná je také výměna dřívějších dokumentů, protože je stanoven jednotný vzor evropského osvědčení pro vozidla, řidiče a průvodce zásilek.
Za přijetí žádosti o povolení přepravce zvířat a žádosti o schválení dopravního prostředku navržená úprava zavádí správní poplatky po 200 korunách za každou žádost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down