07.12.2015 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda odsouhlasila plán ekologického zemědělství

Vláda odsouhlasila plán rozvoje ekologického zemědělství do roku 2020. V ČR se chová 45 procent ovcí a 37 procent koz v ekorežimu, u koní jde zhruba o pětinu a u skotu o šestinu. Podíl ekodrůbeže a prasat je zanedbatelný.

Podíl biopotravin by na celkové spotřebě potravin a nápojů měl do konce roku 2020 činit tři procenta. Tento podíl měla přitom ČR podle plánu schváleného v roce 2010 dosáhnout již letos, podle posledních dat je však pouhých 0,7 procenta.

Podle plánu by měla orná půda v ekologickém režimu zabírat pětinu celkové výměry půdy, ekologické plochy by měly vzrůst na 15 procent celkové zemědělské půdy. Tento podíl měla splňovat ČR již nyní, letos ale plochy dosáhly 12 procent výměry. Ekofarmy, kterých letos v září bylo v ČR 4188, by měly zvýšit svou produkci o 15 procent.
Češi utratili za biopotraviny v roce 2013 necelé dvě miliardy korun, proti roku 2005 vzrostl trh téměř čtyřnásobně. Třetina obyvatel České republiky kupuje biopotraviny několikrát měsíčně, většinou v maloobchodních řetězcích.
Spotřebitelé by měli také získat informace, jak se tvoří cena biopotravin. Ústav zemědělské ekonomiky a informací má vypracovat analýzu nákladů u jednotlivých komodit, jako jsou mléko, vejce či hovězí maso a jak vysoké jsou ceny biopotravin v ČR a porovnat je se zahraničními. V roce 2013 přivezli obchodníci biopotraviny za 800 milionů Kč, tj. 46 procent maloobchodního obratu s biopotravinami.
V ČR vyprodukují zvířata chovaná v ekologickém režimu dvě procenta mléka, třetinu produkce vyvážíme do Německa.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down