16.02.2011 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda projedná návrh novely veterinárního zákona

Novela má umožnit chovatelům porážet na svých farmách skot mladší dvou let a jelenovitou zvěř z faremního chovu, která je doposud porážena na jatkách a stanovuje podmínky pro prodej syrového mléka prostřednictvím automatů.
Nový zákon předloží ministerstvo zemědělství.
Navržená úprava přinese chovatelům snížení administrativní zátěže a ekonomických dopadů. Na domácí porážky budou muset mít zemědělci úřední povolení, ale nebudou již muset platit za porážky příslušným jatkám, tak jako doposud.
Dlouhodobou tradici má v naší republice především klasická zabíjačka. Kromě prasete mohou farmáři porazit pro svou potřebu králíka, nutrii, ovci, kozu, slepici, ale nemůže porážet krávu, tele, či koně, osly a jejich křížence. Tato zvířata musí být poražena na jatkách, chovatel si následně může vzít maso pro svou potřebu domů.

Novela stanovuje také uživatelům honiteb povinnost hlásit podání veterinárních léčiv volně žijící zvěři. Nově mají také být odpovědní za vyšetření těl ulovené volně žijící zvěře. Tato změna má zlepšit podmínky pro obchodování se zvěřinou se sousedními státy a snížit zdravotní rizika pro konzumenty masa z ulovených zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down