21.04.2009 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vstup do EU zvýšil zemědělcům zisk

Značná část zisku plní požadavky evropské legislativy

České zemědělství je od vstupu země do EU díky dotacím ziskové, v letech před vstupem bylo vesměs ztrátové. Zástupci agrárních organizací však dlouhodobě poukazují na nestejné dotační podmínky pro jednotlivé státy EU. Farmáři ze starých členských zemí pobírají více peněz než jejich kolegové v nových členských státech, trhy v nových zemích jsou pro ně přitom volné. Nestejné dotační podmínky by se měly srovnat až v roce 2013.
"Zemědělství bylo jediným sektorem, který po vstupu do Evropské unie neměl a dosud nemá srovnatelné podmínky pro podnikání. V roce 2003 vykázalo české zemědělství ztrátu více než dvou miliard korun. Zisk v následujících pěti letech dosáhl díky zvýšeným dotacím dohromady více než 45 miliard; nejúspěšnější byl pro zemědělce díky vysokým cenám komodit rok 2007. Tehdy utržili více než 13 miliard.
Podle odhadů pouhé zavedení tržních opatření bez přímých plateb zvedlo příjmy farmářů až o třetinu, ale zemědělci používají velkou část zisku na plnění požadavků evropské legislativy.
Čeští zemědělci začínali v roce 2004 na 25 procentech úrovně přímých plateb starých členských zemí. Takové postavení pro zemědělce z ČR a dalších devíti nově vstupujících zemí si v roce 2002 vymohla Francie a vlády vstupujících států podmínky stvrdily v přístupových smlouvách. Letos, pět let po vstupu, mají tuzemští farmáři nárok na 60 procent výše plateb z unijních prostředků, dalších 30 procent jim může dorovnat stát ze svého rozpočtu.
Nerovnoprávné postavení našich zemědělců na společném trhu vedlo a stále vede k výraznému snižování rozměru českého zemědělství. Podle deklarace, kterou předložili během březnové demonstrace proti nestejným dotačním podmínkám zemědělci eurokomisařce pro zemědělství Mariann Fischer-Boelové, ztratila Česká republika vlivem politiky EU soběstačnost v cukrovarnictví, lnářství, škrobárenství, ovocnářství, zelinářství a v produkci vepřového masa. Zemědělci z šesti nových členských zemí během pražského protestu požadovali narovnání podmínek dříve než v roce 2013.
Na společnou zemědělskou politiku jde ročně kolem 40 procent unijního rozpočtu, do budoucna by se měla tato částka snižovat a po roce 2013 dosahovat zhruba třetiny rozpočtu EU.
Rok před vstupem země do EU činila celková produkce odvětví vyjádřená v běžných cenách 93,6 miliardy korun, v loňském roce to bylo 117,1 miliardy. Podíl zemědělství na HDP se snížil ze 2,2 procenta v roce před vstupem do EU na 1,89 v roce 2007.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down