09.06.2003 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyhledávat BSE je nutné, říká FAO

FAO reagovala na první výskyt izolovaného případu v Kanadě, který měl dopad na potravinářský trh celé Severní Ameriky tak, že vyzvala všechny země světa, aby se staraly o náležitou aktivní kontrolu a prevenci takzvané nemoci šílených krav (BSE).

„V zemích, které identifikovaly jednotlivé případy, nejsou žádné známky eskalace počtu. Spíše to dokazuje, že aktivní dozor umí najít i jeden případ z milionu," řekl v římském ústředí FAO zástupce veterinárního odboru Andrew Speedy. „Všechny země by měly pokračovat v hledání nemoci. Měly by uplatňovat preventivní opatření i tam, kde BSE nikdy zjištěna nebyla," řekl Speedy podle agentury Reuters. FAO označila identifikaci jednotlivých případů BSE za dobrou zprávu z toho pohledu, že případy BSE jsou zachyceny inspekčním dohledem.
Za důkaz nepostradatelnosti vládního programu monitoringu a důsledné likvidace BSE považuje Speedy klesající trend případů v nejhůře zasažených zemích Evropy. Např. v Británii se z vrcholu na 37.000 případech v roce 1992 dospělo loni k pouhým 1144 zjištěným onemocněním.
Ojedinělé případy BSE byly zjištěny v České republice, kde se vyskytly čtyři, na Slovensku (11), v Polsku (pět), Slovinsku (tři), v Japonsku (sedm) v Lucembursku (dva) a po jednom v Izraeli a Řecku, uvádí zpráva Mezinárodního úřadu pro epidemie hospodářských zvířat (OIE).
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down