05.12.2002 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkupní cena prasat již na 26 korunách

Obrovský přebytek vepřového masa na trhu stlačil výkupní cenu živých vepřů až na 26 korun za kilogram, což je pokles o dalších sedm procent. Od poloviny září ceny klesly o 35 procent. Tak nízko byly naposledy v květnu 1999.

„V současné době na jednom praseti proděláváme asi 600 korun. Letošní ztráta celého sektoru výroby prasat se zcela jistě dostane přes jednu miliardu korun a může se stát, že někteří chovatelé zkrachují," zopakoval znovu místopředseda Agroporku a chovatel prasat Jaroslav Míl v rozhovoru pro ČTK. Míl nevyloučil, že ceny do Vánoc ještě klesnou, protože tlak masokombinátů na snížení ceny bude zřejmě pokračovat.
Podle Míla je vedle zvýšené produkce českých zemědělců hlavním důvodem přetlaku vepřového velký dovoz. „Jestliže se zatím letos dovezlo proti celému loňskému roku o 15.000 tun vepřového více, představuje to navíc asi 150.000 prasat. Současný přebytek českých prasat přitom činí 45.000 kusů," uvedl. Letos se zatím dovezlo 37.200 tun vepřového, loni to bylo celkem 22.300 tun.
Na kritickou situaci chovatelů vepřů v úterý reagovalo ministerstvo zemědělství, které chce podpořit vývoz prasat. "ČR může dát na exportní dotace pro vepřové podle dohod v rámci Světové obchodní organizace částku asi 71 miliónů korun ročně, což představuje vývoz zhruba 10.000 tun masa v živé hmotnosti," řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas. MZe by chtělo s podporou exportu začít do konce roku a nový limit čerpat od příštího roku.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down