05.11.2002 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkupní cena prasat stále klesá

Odbytové družstvo Agropork, které zásobuje vepřovým asi čtvrtinu českého trhu, začalo dnes prodávat prasata za 33 korun za kilogram, což je proti minulému týdnu o dalších pět procent méně. Chovatelé očekávají, že letošní rok zakončí souhrnnou ztrátou v řádu stamiliónů korun.

Hranice rentability je podle místopředsedy Agroporku a chovatele prasat Jaroslava Míla na úrovni 35 korun. „Větší producent prasat při nynější ceně tratí kolem 100.000 korun týdně," řekl ČTK Míl s tím, že celý sektor výroby prasat by tak mohl letos skončit ve ztrátě kolem půl miliardy korun. Nevyloučil, že řada zemědělců s chovem prasat po letošním roce úplně skončí.
Na trhu je velký přetlak prasat, který zřejmě potrvá ještě další čtyři měsíce. Zemědělci podle Míla při současné krizi cen téměř všech produktů vidí ve vepřovém jednu z posledních možností, jak získat hotové peníze. „Masokombináty toho využívají a cenu ještě víc tlačí dolů." řekl.
Ředitel masokombinátu Jičín Ladislav Adam nevyloučil další mírný pokles cen vepřového. „Situace na trhu s vepřovým není dobrá. Letní zvýšení cen prasat ke 40 korunám udělalo velký prostor pro dovozy vepřového a říjnové zavedení dovozních cel přišlo pozdě," míní Adam. Poznamenal, že zářijový výkyv ceny ke 40 korunám odnesly masokombináty, protože na pultech obchodů se ceny masa prakticky nezměnily.
Přes poklesy cen živých prasat Agropork neuvažuje o zopakování protestních akcí z března roku 2000. Tehdy Agropork odmítl jako protest proti nízkým cenám dodávat prasata masokombinátům za méně než 30 korun. Po týdenním bojkotu se s masokombináty nakonec dohodl na ceně 29,50 koruny za kilogram.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down